Välkommen till S:t Lukas Göteborg

UPPDRAGSUTBILDNING

Konflikter på arbetet och i livet

Beskrivning

Eskalerade konflikter skapar stort lidande och påverkar sjukskrivningstalen. Samtidigt är det klokt omhändertagna konflikter som får relationer att fördjupas och samarbeten att utvecklas samt medarbetare att känna större trygghet på sin arbetsplats.
Där människor samarbetar uppstår konflikter- men hur ska vi förstå dem och hur ska vi hantera dem för att växa och utvecklas?
Leg. psykologer från området organisation och ledarskap på S:t Lukas delar med sig av modeller och verktyg de upplevt som hjälpsamma i sitt arbete med arbetslivets konflikter.

I diskussion med beställaren kan utbildningen anpassas till ledar- och chefsperspektiv eller hur en specifik arbetsplats kan arbeta kring att förebygga sina konflikter.

Målgrupp

Medarbetare och chefer som önskar lära sig kring hur de kan hantera och förebygga konflikter.

Tidsomfattning

Hel- eller halvdag.
Halvdag innehåller föreläsning samt gruppdiskussioner och är en kunskapshöjande insats.
Heldag ger utrymme för att vara starten på ett internt arbete att förebygga konflikter på er arbetsplats.

Pris

Halvdag 12 000:-/heldag 19 500:-.

Utförare

Anna Stenholm, leg. psykolog, organisationspsykolog och handledare och Per Reinhardt, leg. psykolog, organisationspsykolog, specialist i arbets- och organisationspsykologi, handledare.
Båda med mångårig erfarenhet av arbete inom arbets- och organisationspsykologiska området, som konflikthantering, organisationsutveckling, chefshandledning, grupputveckling och utbildning.

Bokning och frågor

Anna Stenholm
anna.stenholm@sanktlukas.se
031-58 85 27, 076-677 23 28

Per Reinhardt
per.reinhardt@sanktlukas.se
031-58 85 26, 072-050 48 58